CİHAN BESİCİLİK KURBANLIK VE ADAK bilgi almak için

BAKIM

HHAYVANLARDAN DOĞAL VE SAĞLIKLI ÜRÜN ELDE ETMEK İSTİYORSAK ÖZELLİKLE ÇİFTLİKLER DE YETİŞEN HAYVANLARIN BAKIMINA ÖNEM VERMEMİZ GEREKİR. BİR HAYVAN NE KADAR İYİ VE SAĞLIKLI BİR BAKIM ORTAMINDA GELİŞİMİNİ SAĞLIYORSA O KADAR KALİTELİ VE VERİMLİ HAYVANSAL ÜRÜN ELDE ETMEMİZE SEBEP OLACAKTIR. ÇİFTLİK YAPISINDA YETİŞMEK ZORUNDA KALAN HER HAYVAN DOĞAL ORTAMINA UYGUN OLARAK YETİŞTİRİLMELİ VE SERBEST DOLAŞIM ALANLARININ OLMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR. BAKIM HER CANLI İÇİN ÖNEMLİ BİR UNSUR OLURKEN İNSAN YAPISINA MUHTAÇ HAYVANLAR İÇİN ÇOK DAHA ÖNEMLİDİR. EN AZ İNSANLARIN MUTLU ORTAMLARDA DAHA İYİ FİKİRLER ÜRETMESİ GİBİ HAYVANLARDA DOĞAL YAŞAM ALANLARINA UYGUN ORTAMLARDA DAHA VERİMLİ ÜRÜNLER ELDE ETMEMİZE SEBEP OLACAKTIR. TÜM HAYVAN YETİŞTİRME KOŞULLARINA UYGUN BAKIM YAPMAYI HEDEFLEYEN CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİ’NDE AÇIK, YARI AÇIK VE KAPALI SİSTEMLİ BARINAKLARDA HAYVANLARIN RAHATÇA DOLAŞABİLMESİNİ SAĞLAYAN DOĞAL TOPRAK ZEMİNLİ VE SERBEST SİSTEMDE HAYVANCILIK YAPILMAKTADIR.
ÇİFTLİĞİMİZDE BULUNAN HAYVANLAR YETİŞTİRİCİLİK SIRASINDA GEREKSİZ YERE RAHATSIZ EDİLMEZ VE ASLA HİÇBİR ŞEKİLDE HAYVANLARA KÖTÜ MUAMELE YAPILMAZ. VURMA, DARBE BENZERİ YANLIŞ DAVRANIŞLAR BİZİM ÇİFTLİĞİMİZDE HAYVANLARA UYGULANMAZ. BİR İNSAN BİZİM İÇİN NE KADAR ÖNEMLİYSE, HAYVANLAR DA O KADAR ÖNEMLİDİR VE UZMAN KADROMUZ HAYVANLARI ÇOK SEVEN BİR EKİP OLARAK YOLUNA DEVAM ETMEKTEDİR.
ÇİFTLİĞİMİZDE BESLEYİP BÜYÜTÜLEN HAYVANLARIN SAĞLIKLI OLABİLMESİ VE ÜRETİLEN ETİN HAMMADDE OLARAK KALİTELİ OLABİLMESİ İÇİN VETERİNER HEKİMLERE OLDUKÇA BÜYÜK GÖREV DÜŞMEKTEDİR. ÇİFTLİK BÜNYESİNDE BİZİMLE YOLUNA DEVAM EDEN UZMAN VETERİNERLERİMİZ, HAYVANLARIN HER TÜRLÜ İHTİYAÇ VE SORUNLARINA EN UYGUN ÇÖZÜMÜ BULMAK İÇİN SEKTÖR İÇİNDE GELİŞİMLERİNE ÖNEM VEREREK, İŞLERİNE DEVAM ETMEKTEDİRLER. CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİNDE HAYVANLARIN SAĞLIKLI YAŞAMI İÇİN GEREKLİ PERİYODİK BAKIMLARININ YANI SIRA KORUYUCU ÇİFTLİK HEKİMLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KORUYUCU AŞILAMALAR, MEVSİMSEL PARAZİT MÜCADELESİ, TEDAVİ EDİLMİŞ YA DA TEDAVİ EDİLEN HAYVANLARIN TEDAVİ BİTİMİNDEN SONRA YASAL ARINMA SÜRESİ BİTMEDEN ETLERİNİN TÜKETİME SUNULMAMASI, HİJYENİK KURALLARA HEM BAKIM HEM DE BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ OLDUKÇA ÖNEMLİDİR. HER TÜRLÜ MEVSİMLİK BAKIMLARI YAPILAN HAYVANLAR DOĞAL ORTAMLARINDA SERBEST DOLAŞIM İLE YAŞAM ALANLARINA BIRAKILIR. YAZ AYLARINDA HAYVANLARIN SICAKLIĞIN ETKİSİNDEN KORUNABİLMELERİ İÇİN YEMLİK ÜZERİNE YERLEŞTİRİLEN SU İLE SERİNLETME VE VANTİLASYON SİSTEMLERİ ÇİFTLİĞİMİZ TARAFINDAN KULLANILIR.

HAYVANCILIK

YAŞAMIMIZI SÜRDÜREBİLMEMİZ İÇİN YEME VE İÇME İHTİYACIMIZI KARŞILAMAMIZ GEREKİR. ÖZELLİKLE HAYVANSAL GIDALARIN İNSAN HAYATINDA ÖNEMLİ ROL OYNAMASI VE YAŞAM ALANLARIMIZIN HER YERİNDE HAYVANSAL BESİNLERİN ETKİN ROL OYNAMASI TÜM DÜNYADA HAYVANCILIĞIN ÖNEM ARZ ETMESİNE NEDEN OLMUŞTUR. İNSANLIĞIN İLK ANINDAN, YAŞAMIN SON BULACAĞI ANA KADAR HAYVANSAL GIDALARIN ÖNEMLİ BESİN KAYNAĞI OLMASI İNSANLARIN DEĞİŞEN VE GELİŞEN DÜNYADA DAHA SAĞLIKLI HAYVAN ÜRETİM KOŞULLARINA YÖNELMESİNDE ETKEN ROL OYNAMIŞTIR. İNSANLIĞIN İLK ZAMANLARINDA OKÇULUK VE AVLANMA İLE YAPILAN HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ ZAMANLA YERİNİ ÇİFTLİK ORTAMINDA YETİŞTİRİLEN HAYVANCILIĞA BIRAKMIŞTIR. HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE SERBEST DOLAŞAN HAYVANIN DOĞAL, SAĞLIKLI VE LEZZETLİ ÜRÜN VERDİĞİNİN ANLAŞILMASI İLE CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİ GİBİ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPAN YERLERİN DOĞAL YAŞAMA UYGUN YAPILARA YÖNELMESİNE SEBEP OLMUŞTUR.

HAYVANCILIK; TARIMIN BİR KOLUDUR VE EKONOMİK DEĞERİ OLAN HAYVANLARIN YETİŞTİRİLİP BELİRLİ BİR PAZAR ALANINA PAZARLANMASI DURUMDUR. KIRSAL KESİMLERDE DOĞAL OLARAK YAPILAN HAYVANCILIK KIRSAL BÖLGELERDEN UZAK OLAN KİŞİLER İÇİN ÇİFTLİK ALANLARINDA DOĞAL ORTAMA UYGUN OLARAK YETİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR. DOĞALLIĞA UYGUN ÇALIŞMAYI PRENSİP EDİNMİŞ CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİ’NDE HAYVANCILIK 4 ANA KOL ÜZERİNDE YAPILANDIRILMIŞTIR:

1-) HAYVANLARIN IRK, YAŞ İHTİYAÇLARINA GÖRE YAŞAM DÖNGÜSÜNÜ DOĞALA YAKIN ŞEKİLDE UYGULAMAK VE HAYVANLARIN REFAHI İÇİN MODERN BARINAKLAR TESİS EDEREK ÇAĞDAŞ TEKNOLOJİYİ KULLANMAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR. HAYVANLARIN DOĞAL ORTAMLARINDA ÜRETİMDE BULUNMASI SAĞLAMAK VE DOĞAL YAPISINI BOZMAMAK CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİNİN ANA PRENSİBİDİR. DOĞAL ORTAMINDAN AYRILAN HAYVANIN VERDİĞİ ÜRÜN SAĞLIKSIZ VE LEZZETSİZ OLACAKTIR.

2-) KALİTELİ ET ELDE EDEBİLMEK İÇİN DOĞAL, KATKISIZ YEM YAPMAK VE EN UYGUN ŞEKİLDE HAYVANA SUNMAK ÇİFTLİK OLARAK ÖNEM VERDİĞİMİZ BİR ÜRÜNDÜR. DOĞAL YEM İLE HAYVAN BESLEMESİ YAPMAK HAYVANIN DAHA SAĞLIKLI YETİŞTİRİLMESİNDE ÖNEMLİDİR VE DOĞAL YEM İLE BESLENEN BESİ HAYVANLARI DOĞAL ORTAMINA UYGUN DOĞAL VE SAĞLIKLI ÜRÜN VERECEKTİR.

3-) YÜKSEK VERİMLİ, SAĞLIKLI İYİ CİNS BESİ DANASI YETİŞTİRMEK ÇİFTLİK OLARAK HEDEFİMİZDİR. BİR HAYVANDAN YÜKSEK VERİM ALMAK ÖNEMLİDİR ANCAK YÜKSEK VERİM ALMAYI SAĞLAYACAK ÇALIŞMALARDA BULUNMAK DOĞAL ORTAMINA UYGUN HAYVAN YETİŞTİRMEK BİZİM İÇİN DAHA ÖNEMLİDİR.

BESLENME

CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİ TARAFINDAN YETİŞTİRİLEN HER TÜRLÜ HAYVANIN BESLENMESİ BİZİM İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİDİR. DOĞAL YEMLERLE SAĞLIKLI OLARAK HAYVAN BESLEMEYİ HEDEFLEYEN CİHAN BESİCİLİK, BESİLİK HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE HAYVAN YEMİ OLARAK KULLANDIĞI HER ÜRÜNÜN DOĞAL OLMASINA HEM HAYVANLARIN SAĞLIĞI HEM DE HAYVANLARDAN ELDE EDİLECEK ÜRÜNLERİN DOĞAL YAPIDA OLMASI İÇİN ÖNEM VERİR. YETİŞTİRDİĞİ HAYVANLARIN YEMLERİNİ KENDİSİ ÜRETEN ÇİFTLİĞİMİZ YEMLERİN DOĞAL OLMASINA ÖNEM VERMEKTEDİR.

CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİ’NDE HAYVAN YEMLERİNİN ÜRETİMİNDE ÇOK ÇEŞİTLİ HAMMADDELER KULLANILMAKTADIR. ÜRETİLEN YEMLERİN İÇERİĞİNDE KULLANILAN KESİF YEM HAMMADDELERİ ; ARPA, SOYA KÜSPESİ, BUĞDAY, PAMUK TOHUMU KÜSPESİ, MISIR, YULAF KAVUZU, AYÇİÇEĞİ KÜSPESİ, KANULA, BUĞDAY KEPEĞİ, KEÇİ BOYNUZU, MELAS, TUZ, VİTAMİN KARMASI, KALSİYUM FOSFAT OLARAK SIRALANABİLİR. TAMAMEN DOĞAL OLAN YEMLİK ÜRÜNLER BİZİM İÇİN DOĞAL HAYVANSAL BESİN ÜRETMEK KADAR ÖNEMLİDİR. BU HAMMADDELERLE HAYVAN GRUPLARINA GÖRE DEĞİŞEN RASYON FORMÜLASYONU VE CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİ’NDE YAPILAN 3 ÇEŞİT YEM (KURU İNEK YEMİ, BESİ YEMİ, BUZAĞI BÜYÜTME YEMİ) GÜNLÜK OLARAK ÇİFTLİKTEKİ YEM MAKİNESİNDE ÜRETİLMEKTEDİR. YEMLERİN GÜNLÜK ÜRETİLMESİ, HAYVANLARIN BAYAT YEM YEMEMESİ VE BUNA BAĞLI OLARAK SAĞLIKLI HAYVANSAL GIDA ÜRETİLMESİ BAKIMINDAN ÖNEMLİDİR. CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİ TARAFINDAN KULLANILAN KABA YEMLER İSE ŞUNLARDIR: MISIR SİLAJI, PANCAR KÜSPESİ, HAVUÇ VE PORTAKAL POSASI, FİĞ BUĞDAY KURU OTU, YONCA KURU OTU, BUĞDAY SAMANI. ÜRETİLEN KEŞİF YEMLER VE KABA YEMLER HAYVAN GRUPLARINA GÖRE CİHAN BESİ ÇİFTLİĞİ TARAFINDAN BELİRLENEN TOPLAM RASYONLARA YEMLEME ARABALARINDA KARIŞTIRILARAK, HAYVANLARIN BİR GÜNDE YİYECEĞİ YEM MİKTARI BELİRLENEREK İKİ ÖĞÜNDE, 12 SAAT ARAYLA, TAZE OLARAK VERİLİR.

HAYVAN BAKIMINA ÖNEM VEREN ÇİFTLİĞİMİZ HAYVANLARI SEVEREK VE ONLARIN DOĞAL YAPISINI BOZMADAN, HAYVANLARIN İYİ BİR ORTAMDA YAŞAMASINI SAĞLAYARAK, HAYVANSAL ÜRÜNLER ELDE ETMEYE ÖNEM VEREN BİR KURULUŞTUR. AYRICA HAYVANLARIN SAĞLIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜ KADAR TÜKETİCİNİN DE SAĞLIĞINI DÜŞÜNEN ÇİFTLİĞİMİZ YEM ÜRETİMİNDE VE DAĞITIMINDA HAYVANLARDAN DAHA FAZLA ÜRÜN ELDE ETMEK İÇİN DOPİNG ETKİSİ YAPACAK HİÇ BİR İLAVE KATKI MADDESİ KULLANMAZ. YEMLER TAMAMEN DOĞAL HAMMADDELERDEN ÜRETİLİR. BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN AZ HAYVANDAN FAZLA VE SAĞLIKSIZ ÜRÜN ELDE ETMEK DEĞİL, AZ HAYVANDAN SAĞLIKLI DOĞAL YAŞAMA UYGUN VE DOĞAL ÜRÜNLER ELDE ETMEKTİR.

KESİM

TECRÜBELİ KASAP KADROMUZLA SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİME HİJYENİK VE MODERN OLAN KESİM HANEMİZ İLE HİZMET VERMEKTEYİZ.

scroll up